Το σχολείο μας & η ιστορία του

Η λειτουργία του Δημοτικού μας Σχολείου, σύμφωνα με τα βιβλία της Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Τρικάλων, αναφέρεται από το 1883, με τα αρχεία του να ξεκινούν από το σχολικό έτος 1901-1902.Το πρώτο αυτό σχολείο λειτούργησε στο κτήριο της εκκλησίας ως το 1925 και στη συνέχεια στην παλιά αποθήκη συγκέντρωσης σιτηρών επί Τουρκοκρατίας στην πλατεία του χωριού. Στην μετεγκατάστασή του  πρωτοστάτησε ο Νικόλαος Τζολοζίδης, ο τότε Διευθυντής του σχολείου από τη Σμύρνη της Μικράς Ασίας. Ο ίδιος με τη βοήθεια των κατοίκων του χωριού, αλλά και την προσφορά του Ιερού ναού Αγίου Νικολάου και της Κοινότητας μετέτρεψε την παλιά αποθήκη σε ένα σύγχρονο διδακτήριο της εποχής. Για όσους το θυμούνται, το σχολείο είχε έξι μεγάλες αίθουσες, ένα ωραίο γραφείο και μεγάλη αίθουσα τελετών. Μάλιστα το γραφείο ενώνονταν με την αίθουσα τελετών με μεγάλες πόρτες, που άνοιγαν και σχημάτιζαν μια υπέροχη σκηνή κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων.

Στο κτήριο αυτό το Σχολείο λειτούργησε ως το 1975, όταν και ολοκληρώθηκαν οι εργασίες στο νέο υπερσύγχρονο διδακτήριο. Το παλιό σχολείο γκρεμίστηκε με απόφαση του Κοινοτικού Συμβουλίου στις 28-6-1977 για να ανεγερθεί στη θέση του το νέο Διοικητήριο.

Το σημερινό σχολείο άρχισε να κατασκευάζεται το 1972, ενώ οι εργασίες ολοκληρώθηκαν το 1975. Κατασκευάστηκε από τον Οργανισμό Σχολικών Κτιρίων (ΟΣΚ), σε οικόπεδο της κοινότητας και της εκκλησίας, συνολικής έκτασης περίπου τεσσάρων στρεμμάτων.

Η μεταφορά του σχολείου στο νέο κτήριο έγινε το Φθινόπωρο του 1975, όπου λειτουργεί μέχρι και σήμερα. Διαθέτει έξι αίθουσες διδασκαλίας των 60τ.μ., αίθουσα Ολοήμερου Τμήματος 32τ.μ., αίθουσα πληροφορικής πλήρως εξοπλισμένη 45τ.μ., εργαστήριο Φυσικής 25τ.μ., αίθουσα 60τ.μ. όπου υπάρχει η Σχολική μας Βιβλιοθήκη με σημερινό αριθμό βιβλίων 1552 ( το παλαιότερο από το 1913), καθώς και αίθουσα πολλαπλών χρήσεων 142τ.μ. . Επίσης διαθέτει γραφείο Διευθυντή, γραφείο εκπαιδευτικών, και όλους τους απαραίτητους βοηθητικούς χώρους. Αξίζει να σημειωθεί πως το σχολείο μας διέθετε από εκείνη την εποχή και ντουζιέρες, χωρίς βέβαια να έχει γίνει ποτέ  χρήση αυτών.

Το σχολείο άρχισε να λειτουργεί ως διτάξιο Σχολείο Αρρένων με 102 μαθητές, ενώ το σχολ. έτος 1922-1923 ,επί θητείας Ν. Τζολοζίδη μετατρέπεται σε Τριτάξιο μικτό. Το 1944-1945 γίνεται Τετραθέσιο και το σχολ. έτος 1950-1951 6/θέσιο. Έκτοτε λειτουργεί ως 6/θέσιο, 7/θέσιο, 9/θέσιο και με αριθμό μαθητών πάντα πάνω από 100. (Χιώτης, 2005)

Τα τελευταία χρόνια λειτουργεί 6/θέσιο με τον  αριθμό των μαθητών δυστυχώς να κατεβαίνει, φτάνοντας σήμερα τους 75 μαθητές.

Μένουμε Ασφαλείς!

Μένουμε Ασφαλείς